Podniesienie środkowej części twarzy

Określane jako „face lift” służy do odwrócenia zmian, które dokonują się w wyniku procesu starzenia się. Dla wiekszości pacjentek i pacjentów, facelift poprawia nie tylko fizyczny wygląd, ale również poprawia samopoczucia pacjenta.

Większość pacjentów to osoby po czterdziestce, które decydują się na lifting twarzy celem poprawy rysy twarzy i przywrócenia jej młodzieńczego wyglądu. Wśród osób młodszych, po trzydziestce, częściej zapada decyzja o łagodniejszym liftingu twarzy, w tym podniesienie policzków (lifting śród-twarzy) oraz mniej inwazyjny lifting skroniowy (boczny lifting brwi).

Lifting twarzy (Rhytidoplasty lub Rhytidectomy) ma na celu zredukowanie opadającej i marszczącej się tkanki, w środkowej i dolnej części twarzy i szyi. Nie rozwiązuje to zmian wokół oczu lub zmarszczek wokół ust. Lifting twarzy może, albo pomóc utrzymać młody wygląd u osób w wieku około 40 lat, albo też pomaga w odzyskaniu młodego wyglądu tym, którzy mają już rozległe zmarszczki i opadającą skórę twarzy. Ostateczny wynik operacji zależy od ilości zmarszczek i opadającej tkanki. Przy zmianach minimalnych, rezultaty operacji mogą wydawać się bardzo subtelne, jednak w dużym stopniu zahamują one proces starzenia. Jeśli zmarszczki pokrywają duże obszary skóry twarzy i szyi, wówczas rezultaty operacji są bardzo widoczne. Jest to zabieg mający na celu odmłodzenie wyglądu twarzy i szyi poprzez naciągnięcie oraz usunięcie nadmiaru skóry a także tkanki tłuszczowej, często połączone z przesunięciem opadających mięśni na właściwe miejsce. Osoba poddające się liftingowi twarzy powinna cieszyć się dobrym zdrowiem, bez żadnych aktywnych chorób oraz być w stabilnym stanie emocjonalnym i psychicznym. Zabieg wymaga cierpliwości w okresie pooperacyjnym, szczególnie jeśli chodzi o proces gojenia ran. Po operacji pacjent może być w gorszym stanie psychicznym, dlatego istotny jest stabilny stan emocjonalny przed zabiegiem. Przy planowanej kuracji odchudzającą, powinno wstrzymać się z liftingiem do czasu osiągnięcia pożądanej wagi. Przy znacznej utracie wagi, może być potrzebne dodatkowe usunięcie nadmiaru skóry.